Jak vybrat kondom?

Kondomy mohou být při pohlavním styku velmi příjemnou záležitostí.

Chcete si užít sex naplno, ale bojíte se otěhotnění nebo sexuálně přenosných nemocí? V tom případě se poohlédněte po těch správných kondomech, které vám zpříjemní prožitek a ještě se s nimi budete cítit bezpečně.

 • Michaela, redaktorka Heureka.cz
 • Doba čtení: 4 minuty

Typ kondomu

Klasické kondomy

Klasické kondomy jsou nejběžnějším typem kondomů na našem trhu.

 • Jsou lubrikované

 • průměrná minimální délka činní 17 cm a šířka 54 mm

 • S různými příchutěmi


Extra tenké kondomy

Extra tenké kondomy zlepšují prožitek ze sexuálního styku, neboť je téměř necítíte.

 • Dokonalá přilnavost

 • Vyrábí se z kaučukového latexu

 • Velmi jemné


Stimulační kondomy

Stimulační kondomy slouží k zintenzivnění prožitku a vzrušení obou partnerů.

 • Obvykle mívají jemné vroubkování

 • Těsné přilnutí

 • Jsou lubrikovány


Extra bezpečné kondomy

Extra bezpečné kondomy vám zaručují zvýšenou ochranu před nechtěným početím a sexuálně přenosnými chorobami.

 • Bývají dvakrát silnější než klasické kondomy

 • Jsou více lubrikované

 • Vyrábí se z přírodního kaučukového latexu

Vědecké výzkumy poukazují na to, že až 87 % mužů používá standardní velikost kondomu s délkou 17 cm a šířkou 52–56 mm.

Podle čeho vybrat

Velikost

Velikost u kondomů není nijak zvlášť zapeklitá. Běžný prezervativ mívá po obvodu délku okolo 5,6 cm. Je však důležité, aby se kondom nevysvlékal. Zároveň nesmí být krátký ani těsný. Pokud vás příroda příliš neobdařila, pak si samozřejmě můžete pořídit i menší velikost, většinou s průměrem 4,7 cm, nebo naopak kondomy extra velké, jejichž průměr činí až 6,9 cm.

Materiál

Prezervativy se nejčastěji vyrábějí z kaučukového latexu a to především kvůli tomu, že je pevný, velmi odolný a pružný. Na trhu však seženete také bezlatexové kondomy, které vyhovují lidem alergickým na latex. Ty jsou vyrobené z jiných, stejně kvalitních materiálů. Jejich výroba je ovšem náročnější a zdlouhavější, proto jsou takové kondomy dražší. Dají se ovšem sehnat i prezervativy z jehněčí kůže nebo svítící s fosforeskujícím pigmentem.

Použití

Na každý typ sexuálního styku můžete použít jiný kondom. Vyberte si proto také podle toho, jestli toužíte po něžném milování nebo pořádně divoké jízdě:

 • Pro něžné milování - využijete především extra lubrikované a extra tenké kondomy
 • Na divokou jízdu - použijte spíše extra bezpečný kondom, který je odolnější vůči nadměrnému a také rychlejšímu tření; takový prezervativ je vhodný rovněž pro začátečníky

Chcete-li poznat nepoznané, pak si pořiďte kondom se stahovacími páskami po stranách nebo ty, které obsahují benzokain. To je látka, která způsobuje krátkodobé znecitlivění a zároveň zabraňuje předčasné ejakulaci. Oblíbené jsou i kondomy s výstupky, proužky a vroubky. Ty aktivně stimulují ženské pohlavní orgány.

Aroma a počet kusů v balení

Samozřejmě si můžete pořídit kondomy bez jakékoliv vůně, ale pokud si na aroma potrpíte, vyberte si například jahodu, banán, čokoládu, exotické ovoce, vanilku či mátu.

Nezapomínejte se také kondomy zásobit dopředu. Vždy je lepší jich mít po ruce víc. Zároveň ale vezměte na vědomí, že i kondomy mají určenou dobu, do kdy je lze použít. Po uplynutí této doby v žádném případě kondomy již nepoužívejte. Kondomy si můžete pořídit po několika málo kusech, ale klidně i ve větším množství:

Všechny kondomy prodávané v rámci Evropské unie splňují přísné bezpečnostní normy. Kondomy musejí být rovněž certifikované. Informace o certifikaci jsou většinou uvedeny na zadní straně krabičky, případně také v příbalovém letáku.

Rady a tipy

Než se pustíte do samotného pohlavního styku, vždy mějte na mysli:

 1. Obal, v němž je prezervativ zabalený, roztrhněte opatrně. Nikdy nepoužívejte zuby ani ostré předměty, aby se kondom neprotrhl.
 2. Kondom se navléká pouze v momentě, když penis ztvrdne.
 3. Uchopte prezervativ za špičku kondomu, tak se vytlačí vzduch. Pak čepičku pomalu natáhněte po celé délce penisu a vyhlaďte vzduchové bublinky.
 4. Kondom můžete pro zvýšení komfortu natřít ještě zvlášť lubrikačním gelem.
 5. Při vysunování penisu z pochvy po pohlavním styku by měl muž či žena kondom přidržovat u kořene penisu, aby se nevysvlékl.
 6. Penis skloňte a kondom sejměte.

Příslušenství

Afrodiziaka

Lubrikační gely

Erotická kosmetika

Feromony

Erotické čistící prostředky

Nejčastější otázky

Jaká je spolehlivost kondomu se stimulačními výstupky?

Spolehlivost jakéhokoliv typu kondomu se obvykle stanovuje na 97 %, některé výzkumy uvádějí dokonce jen 1 % selhání. Pokud chcete bezpečnost při pohlavním styku zvýšit, pořiďte si extra bezpečné kondomy.

Může kondom prasknout?

To se samozřejmě stát může. Vyvarujte se proto nesprávné manipulaci a před jeho použitím si přečtěte návod k použití. Nepoužívejte k jeho rozbalení ostré předměty a vždy si také zkontrolujte, zdali není porušený samotný obal.

K čemu je dobré aroma u kondomů?

Aroma ozvláštní zejména orální sex. Vůně ale není nijak intenzivní.